Paarden wennen aan knallen tijdens strandoefening Prinsjesdag

14 September 2026, 08:07 uur
Den Haag & Regio
mainImage
RVD

Wie vanochtend op het Scheveningse strand is, kan paarden, militairen, muziek en flinke knallen tegenkomen. De Cavalerie Ere-escorte oefent daar tussen 09.30 en 12.00 uur voor Prinsjesdag. De paarden worden voorbereid op de drukte en het lawaai dat ze morgen tijdens de koninklijke rijtoer door Den Haag mogelijk tegenkomen.

Tijdens de jaarlijkse oefening voor het Kurhaus klinkt oefenmunitie en speelt het Trompetterkorps. Ook publiek wordt gevraagd lawaai te maken. Zo moeten de paarden wennen aan harde en onverwachte geluiden en wordt geprobeerd te voorkomen dat ze tijdens Prinsjesdag schrikken of op hol slaan. De oefening is vrij toegankelijk voor publiek.

De Haagse Partij voor de Dieren vindt de inzet van paarden rond Prinsjesdag niet meer van deze tijd. Fractievoorzitter Robert Barker zei eerder dat de dieren juist door harde knallen en andere prikkels stress kunnen ervaren en noemt de traditie dierenleed. De partij pleit daarom voor een diervriendelijk alternatief, zoals elektrische koetsen.